Az üvegházhatású gázoknak a gazdasági tevékenységből és háztartásoktól származó kibocsátása 3,4 milliárd tonna szén-dioxid-egyenértéket tett ki tavalyelőtt, ami 7 százalékos csökkenést jelent az előző évhez, és 18 százalékos visszaesést 2013-hoz képest - olvasható az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn közzétett jelentésében.
2024-ben először haladta meg a globális átlaghőmérséklet-emelkedés az 1,5 Celsius-fokot az iparosodás előtti szinthez képest, ez volt a valaha volt legmelegebb év - tudósított a Financial Times. A tudósok szerint "a 1,5 Celsius-fok elérése olyan, mintha egy pusztító láncreakció első dominóját látnánk leesni, a tűzzel játszunk."
Magyarország gazdasága jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedekben, azonban ez komoly környezeti kihívásokkal is jár. Az itthoni üvegházhatású gázok kibocsátása 2000 és 2022 között ugyan 23%-kal csökkent, de az energiafelhasználás hatékonysága és az anyagfelhasználás ökológiai hatékonysága terén hazánk még mindig elmarad az EU átlagától. A fosszilis tüzelőanyagok továbbra is a magyar energiamix jelentős részét teszik ki, miközben a megújuló energiaforrások aránya alacsonyabb az uniós átlagnál. A gazdaság ipari alapú növekedése, különösen az akkumulátorgyártás, további lehetőségeket nyújt, de egyúttal kiemeli a körkörös gazdaság és az energiatárolás fontosságát a fenntarthatóság érdekében - olvasható ki az MNB termelékenységi jelentéséből.
Egy ma még nem olyan széles körben alkalmazott anyagot tartanak a szakértők a legmegfelelőbb választásnak a jövő energiapiacán mind energiatároló közegként, mind energiahordozóként, mind közlekedési, ipari és egyéb alkalmazások üzemanyagaként. Ráadásul az elmúlt években egyre nagyobb erőfeszítéseket tettek a technológia fejlesztésére, ennek köszönhetően egyre megfizethetőbbé válik a történet. Ha ehhez hozzátesszük, hogy brutális keresletnövekedésre van kilátás a következő évtizedekben, akkor máris összeálltak a csillagok: egy nagyon izgalmas lehetőséget mutatunk, amin keresztül a befektetők kivehetik a részüket a dekarbonizációs törekvések élharcosának vélhetően érkező sikersztorijából.
A világ legnagyobb olajvállalatának, a Saudi Aramco-nak a vezérigazgatója szerint a reális zöld átállási normák előnyösek lehetnek az amerikai energiaipar számára. A szaúdi állami olajvállalat vezetője egy rijádi fórumon beszélt az energetikai átmenetről és az új amerikai adminisztráció várható hatásairól az ágazatra - írta a Cnbc.
2025. február 10. fontos nap a klímaváltozás elleni fellépés szempontjából, eddig kell ugyanis a Párizsi Klímaegyezményt aláíró 195 ország kormányának benyújtania friss, a korábbiaknál ambiciózusabb kibocsátáscsökkentési terveiket az ENSZ részére. Több ország már a napokban véget ért éves ENSZ-klímacsúcson bejelentette új, megemelt klímacéljait, a zöldátállásban élen járó EU viszont valószínűleg a februári határidőt sem fogja tudni tartani, aminek komolyabb negatív következményei is lehetnek, mint az európai presztizsveszteség.
Az idei évben megrendezett számos választás, nem utolsósorban az amerikai elnökválasztás, elterelte a figyelmet az ENSZ bakui klímaváltozási konferenciájáról (COP29). A politikai vezetőknek azonban szerte a világban továbbra is a klímaválság elleni küzdelemre és a zöld átmenet felgyorsítására kell összpontosítaniuk mind a fejlett, mind a fejlődő gazdaságokban.
Megjelent az Európai Unió rendszeres adatközlése az üvegházhatású gázkibocsátásról, amiből az látszik, hogy a tagállamok többségében tovább tudták csökkenteni a kibocsátásukat. Magyarországon a negyedik legnagyobb mértékű volt az idei második negyedévben éves alapon az ÜHG-kibocsátás csökkenése.
A jelenleg is zajló ENSZ éghajlatváltozási konferenciája (COP29) egyik jelmondatának a szén-dioxid kibocsátás csökkentést választotta. Ezen célok elérésében segít a Schneider Electric fenntarthatósági programja (SSI), amivel a cég már több mint 600 millió tonna CO2-kibocsátás elkerülésében segítette ügyfeleit. A munka jutalmaként nemrégiben a világ legfenntarthatóbb vállalataként ismerték el a céget.
Németország visszatérése az atomenergiához logikus és racionális lépés lenne - jelentette ki szerdán Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője.
A józan ész és nem ideológiák vagy pánik által vezérelt klímapolitikát szorgalmazott Orbán Viktor miniszterelnök kedden Bakuban, az ENSZ éves éghajlatváltozási konferenciáján (COP29).
Az ENSZ főtitkára sürgős cselekvésre szólított fel a klímaváltozás ellen a COP29 csúcstalálkozón, miközben a világ vezetőinek többsége távol maradt az eseménytől. A találkozó célja, hogy több százmilliárd dollárt gyűjtsön össze a tiszta energiaforrásokra való átállás és a klímakárok mérséklésének finanszírozására, ám a résztvevők között feszültségek alakultak ki a prioritások meghatározása körül - írja a Reuters.
A holland bíróság elutasította a Shell ellen hozott korábbi klímavédelmi ítéletet, amely arra kötelezte volna az olajipari óriásvállalatot, hogy jelentősen csökkentse globális szén-dioxid-kibocsátását. Az ügy legújabb fordulata egybeesik az azerbajdzsáni COP29 klímacsúcs kezdetével, és fontos mérföldkőnek számít a vállalatok klímafelelősségével kapcsolatos jogi küzdelmekben - jelentette a CNBC.
Eddig több mint 4000 cég pályázott elektromos gépjárművek beszerzésére, és a 30 milliárdos program több mint felér kötöttek már szerződést – közölte Facebook-oldalán az Energiaügyi Minisztérium.
Az Európai Unió üvegházhatású gázkibocsátása jelentős, 8,3 százalékos csökkenést mutatott 2023-ban – derült ki az EU csütörtökön közzétett klímajelentéséből. Ez az éves visszaesés az egyik legnagyobb a 2020-as Covid-19 világjárvány óta, amit a megújuló energiaforrások gyors elterjedése okozott szerte Európában. Az EU-ban a legtöbb energiát már megújuló termelők biztosították – derül ki a Politico összefoglalójából.
Egy legújabb ENSZ-jelentés szerint már csak néhány év van hátra, hogy teljesíteni tudjuk, hogy a Föld átlaghőmérsékletének emelkedése ne haladja meg az 1,5 Celsius fokot, amelyet a párizsi klímaegyezményben rögzítettek. A világ azonban egyelőre „katasztrofális” hőmérséklet-emelkedés elé néz, amely akár a 3 fokot is elérheti – írja a Financial Times.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Az amerikai elnök a CPAC konferencián beszélt.
A fentanil-válságról és az ukrajnai háborúról tartottak megbeszélést.
Erős megosztottságot eredményezett a lépés a tagállamok között.
Sok kérdést vet fel Orbán Viktor miniszterelnök bejelentése.
A „woke” kiadások lefaragása csak elhanyagolható része volt a teljes költségcsökkentésnek.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.